Šokolādes deserti ne tikai svētku galdam

„Promo Food Service“ un „Promo Cash&Carry“ organizētajā pasākumā „Šokolādes deserti ne tikai svētku galdam“ šokolādes desertu palete maigi atdarināja rudenīgās zemes krāsu gammu. Ar rokām darinātu pralinē konfekšu gatavošanas noslēpumos dalījās „MEC3“ konditore un desertu meistare no Čehijas Iveta Stavkova. Šokolādes notis lēnām pārgāja uz greznām sarkanīgi zeltītām nokrāsām un atgādināja – svētku sezona nav aiz kalniem.

Svarīgākā ir kvalitāte!

Daži svarīgi desertu priekšnoteikumi. Pirmkārt – tiem vajadzētu iederēties svētku idejā. Var eksperimentēt ar formām, krāsām, pildījumiem, tādējādi radot saskaņu. Otrkārt – paši deserti būs lieliski tikai tad, ja to gatavošanā tiks izmantota augstākās kvalitātes šokolāde un pēc iespējas dabiskāki pildījumi. Redziet, zemas kvalitātes šokolāde ir viskoza, ar to grūti strādāt, bet tieši saldumu gatavošanai paredzētā šokolāde ir ļoti plūstoša, labi kūstoša.

„MEC3“ ir kvalitatīvas sastāvdaļas, kas pārsteidz ar savu dabisko sastāvu. Tā sortimentā ir pastas, pildījumi, glazūras, pulveri un piedevas. Biezenis un pasta – dažādas garšas un intensitātes. Pasta – ērts produkts, kas jebkuram pildījumam var piešķirt vēlamo garšu. Deserta pastas ir ideāli piemērotas mājās gatavota saldējuma, dažādu desertu, konfekšu, kokteiļu, pīrāgu, kūku pagatavošanai. Krēmus ar tauku pastām var saskaņot ar pildījumiem, kam ir tāds pats nosaukums. Ganache – no šokolādes gatavots pildījums. Var būt gan ar stingru struktūru, gan šķidrs, tekošs, tiesa, šādu konditore iesaka labāk izmantot mazākiem, vienas porcijas pīrādziņiem, nevis konfektēm vai tortēm.

Želejas glazūras – produkts, kas paredzēts saldētu un atsaldētu konditorejas izstrādājumu virsmas dekorēšanai. Laba ideja ir glazūrai piešķirt garšu, tas ir brīnišķīgs palīgs galaprodukta garšas pastiprināšanai. Ja glazūra ir bez garšas, tā pavājina arī deserta garšu, bet, ja pretēji – pārāk stipra, tā nomāc pašu desertu. Tāpēc glazūrai var pievienot pastas ar gatavojamā deserta garšu un tādējādi to padarīt vēl intensīvāku. Vai arī izmantot pavisam citādāku garšu un veidot jaunas, interesantas kombinācijas.

Kas ir modē?

Arī saldumu veidotāji seko modei, bet, gatavojot desertus, tāpat kā visus pārējos ēdienus, piemērojas sezonalitātei. Ja vasarā dominē vieglākas garšas, tad ziemā deserti ir smagāki un izgaro sildošus aromātus, piemēram, tajos labi saskan sarkanvīna vai viskija smaržas. Ziemā populārāka ir vaniļa, riekstu nuga, garšvielas ar cepumu garšu, dominē ogas ar spēcīgu garšu, vīģes, dateles, sezams. Bieži redzamas dažādas neticamas kombinācijas, piemēram, valrieksti ar vīģēm vai mandeļu cepumi macarons, kas pārklāti ar pikantiem čatnijiem. Populāras sastāvdaļas – sāļās karameles krēms, sojas saldējums, melleņu pasta, lakrica, kardamons.

Ja agrāk svētkos bija moderni pasniegt smagus un treknus krēmus, tad tagad modē ir viss, kas ir viegls, tīrs, īsts, vienkāršs – receptē, garšā un izskatā. Tagad viesus cienājam ar vieglām putām, izmantojam pēc iespējas tīrākas sastāvdaļas, ēdienu gatavojam tā, lai tas būtu piemērots veģetāriešiem, bet dažkārt arī gardēžiem, kas dod priekšroku košera pārtikai.

Un, protams, dekorēšana! Ar zelta un sudraba putekļiem dekorētas konfektes, ar ēdamo samtu rotātas tortes, sāļās karameles drumstalu dekors, modernais minimālisms vai grezns un bagātīgs dizains – neierobežojiet fantāziju un izvēlieties, kas jums iet pie sirds.

Iedvesmai

Desertu gatavošanā bezgala svarīga ir precizitāte. Sākot ar precīzi nomērītām proporcijām, ļoti precīzu temperatūru, līdz pat rafinētai dekorēšanai. Kopumā tādas nelielas nianses, kā pāris grādu temperatūras novirze vai ideāli iztīrīta forma nosaka, vai jūsu saldumi spoži spīdēs, un vai tos būs viegli izņemt no formām. Tomēr censties ir vērts – rūpīgs darbs ved pie izcila rezultāta un kļūs par jūsu svētku galda rotu.